ARP: ruszamy z szyciem maseczek w Polsce

Data dodania: 2020-04-16
40 mln maseczek w ciągu miesiąca, a do końca czerwca – do 100 mln. Taki ma być efekt projektu #polskieszwalnie, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

40 mln maseczek w ciągu miesiąca, a do końca czerwca – do 100 mln. Taki ma być efekt projektu #polskieszwalnie, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Projekt #polskieszwalnie został zainaugurowany 16 kwietnia br. w Kancelarii Prezydenta. W wideokonferencji z przedsiębiorcami, którzy włączyli się w produkcję maseczek, uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda, Wicepremier Jadwiga Emilewicz i Prezes ARP S.A. Cezariusz Lesisz. Po rozmowie odbył się briefing prasowy.

Dzisiaj potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli. Cieszę się, że będziemy je wytwarzali w Polsce. W czasie spotkania podziękowałem przedstawicielom naszych, polskich firm – takich jak4F, LPP –za to, że włączyli się w tę akcję. Na szczęście mamy w Polsce odpowiedzialnych przedsiębiorców, odpowiedzialny biznes, który nie tylko chce zarabiać, ale który przede wszystkim czuje odpowiedzialność za funkcjonowanie kraju i w związku z tym czuje także odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli. I dzisiaj ten biznes czynnie włącza się w akcję szycia maseczek, przestawia swoje szwalnie, swoją produkcję po to, by dostarczyć maseczki na rynek. Ta akcja koordynowana przez Panią Premier, przez Pana Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu jest faktem, ona się w tej chwili toczy. I mam nadzieję, że w najbliższym czasie maseczki pojawią się, przede wszystkim będą to różne rodzaje maseczek w przystępnej cenie – nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny. Dzisiaj, jak wiemy, można znaleźć – choćby w internecie – maseczki w bardzo różnych cenach, niektóre w szokujących. Natomiast maseczki muszą być powszechnie dostępne – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz przypomniała genezę projektu.

W połowie marca zachęcaliśmy do zgłaszania się do nas tych przedsiębiorców, którzy mogą nam pomóc dostarczać materiały ochrony osobistej. Na adres pomagamy@mr.gov.pl zgłosiło się ponad 800 firm. Rozmawialiśmy prawie z każdą z nich – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. I dodała: - Jesteśmy tym krajem w UE, w którym szwalnie nie zostały przeniesione do krajów azjatyckich. Dziś to atut, który gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Ponad 200 szwalni zostało zorganizowanych przez ARP S.A. w swoistą grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu producentów odzieży. To firmy produkujące w Polsce i zatrudniające przede wszystkim polskich pracowników. Korzystają z polskich dostawców i zajmują się koordynacją, magazynowaniem i dystrybucją maseczek.

Przedsiębiorcy w sposób bardzo zdecydowany odpowiedzieli na apel Agencji Rozwoju Przemysłu i Ministerstwa Rozwoju - zaproponowaliśmy, że dostarczymy materiały, które wykorzystają do produkcji maseczek. W sytuacji ograniczonej możliwości sprzedaży i regularnej produkcji, wszyscy odpowiedzieli pozytywnie - powiedział prezes ARP S.A. Cezariusz Lesisz.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zawarła 7 umów z podmiotami integrującymi działalność polskich szwalni produkujących maseczki ochronne. Te firmy to: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry, Modesta. Wszystkie podmioty prowadzą działalność na terenie Polski i w produkcji korzystają z krajowych dostawców.

ARP S.A. otworzy również wkrótce fabrykę w swojej hali w Stalowej Woli. Ma tam powstać osiem linii produkcyjnych. Docelowy wolumen to 29 mln maseczek miesięcznie. Nowe linie produkcyjne ARP S.A. przysłużą się do odbudowania potencjału produkcyjnego środków ochrony osobistej w Polsce.

Ponadto na zlecenie ARP S.A. produkcję maseczek rozpoczęły firmy: Nife, TW PLAST, Andrema Tex, Protektor, Texton, Ruscal, EM Poland, TZMO, Teofilów, Arlen. Maseczki te są kupowane i dystrybuowane przez ARP S.A. jako uzupełnienie pozostałych dwóch ścieżek produkcji.

Wyprodukowane w Polsce maseczki trafią na rynek. Towar dostarczany przez ARP S.A. cechować będzie preferencyjna cena.

Zdjęcia: Jakub Szymczuk/KPRP.