Produktem Roku 2018 dachówka fotowoltaiczna firmy ElectroTile

Data dodania: 2018-10-26
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu Dobry Wzór 2018 przyznała nagrodę specjalną Produkt Roku 2018. Najbardziej innowacyjnym polskim produktem została blachodachówka fotowoltaiczna firmy ElectroTile. Podwójne wyróżnienie otrzymali także projektanci KABO&PYDO i Cellfast Design Group za projekt i wdrożenie  narzędzi pielęgnacyjnych do ogrodu PASTELTM oraz zwijacza na wąż ogrodowy ERGO XSTM. To już 25 edycja konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu Dobry Wzór 2018 przyznała nagrodę specjalną Produkt Roku 2018. Najbardziej innowacyjnym polskim produktem została blachodachówka fotowoltaiczna firmy ElectroTile. Podwójne wyróżnienie otrzymali także projektanci KABO&PYDO i Cellfast Design Group za projekt i wdrożenie  narzędzi pielęgnacyjnych do ogrodu PASTELTM oraz zwijacza na wąż ogrodowy ERGO XSTM. To już 25 edycja konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Kiedy w 1950 roku powstał Instytut Wzornictwa Przemysłowego projektowanie przemysłowe było zupełnie nową dziedziną. Wśród najważniejszych potrzeb odradzającej się Polski  znalazło się wyposażenie mieszkań, urządzenia codziennego użytku, meble do szkół czy zakładów pracy. Miało być przede wszystkim funkcjonalnie i  IWP z sukcesem wypełniało to zadanie. Dziś wzornictwo przemysłowe nabrało nowego znaczenia. Stało się nieodłącznym elementem każdego produktu, który trafia w nasze ręce. Od produktu wymagamy już nie tylko funkcjonalności, ale także tego, żeby był ozdobą naszego domu, ogrodu i  otoczenia – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór przyznano 24 nagrody w 9 kategoriach: Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria. Oprócz kategorii tematycznych wręczono także nagrody specjalne: Produkt Roku, Wzór Roku, Wzór Roku dla kultury oraz Designer Roku.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę specjalną „Wzór roku dla kultury” przyznał projektantom Ceramiki Artystycznej Bolesławiec za zestaw do kawy w dekoracji „Bryły geometryczne”. Dodatkowe wyróżnienia MKiDN zostały przyznane dla krzesła Quantum i drukarki Zortrax M200 Plus. Z kolei nagrodę Ministra Przedsiębiorczości i Technologii „Wzór roku” otrzymało łóżko szpitalne młodzieżowe Teddy bed marki Formed.

Nagrodę specjalną za najbardziej innowacyjny „Produkt Roku” 2018 ARP S.A. przyznała firmie ElectroTile. Wręczył ją wiceprezes Paweł Kolczyński. ElectroTile zostało nagrodzone za blachodachówkę fotowoltaiczną.

Branża budowlana od kilku lat rozwija się bardzo szybko. Dziś domy to nie tylko miejsce zamieszkania, ale także inkubatory nowych technologii. Rozwiązania smart home stały się rzeczywistością. Nie dziwi nas już zdalne zarządzanie domem. Jednocześnie zwracamy coraz większą uwagę na ekologię, a tę wspiera firma ElectroTile, nasz dzisiejszy laureat. Jej blachówka fotowoltaiczna to innowacja, na którą czekaliśmy. Dach nie tylko będzie nas chronił przed deszczem i słońcem. Ale wykorzysta energię słoneczną do wytwarzania ciepła. Zastosowanie blachodachówek fotowoltaicznych obniża koszt zakupu i montażu tradycyjnych paneli, eliminuje konieczność uwzględnienia masy całej instalacji na konstrukcję dachu i tym samym czyni to rozwiązanie powszechnie dostępnym dla właścicieli małych nieruchomości. Dodatkowym atutem jest niepowtarzalny efekt wizualny. Te wszystkie zalety zdecydowały o bezkonkurencyjnym zwycięstwie firmy ElectroTile w kategorii Produkt Roku 2018 – dodał Paweł Kolczyński.

Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała także podwójne wyróżnienia dla projektantów KABO&PYDO i Cellfast Design Group za projekt i wdrożenie dwóch produktów: narzędzi pielęgnacyjnych do ogrodu Cellfast PASTELTM oraz zwijacza na wąż ogrodowy Cellfast ERGO XSTM. Zestaw narzędzi ogrodowych Cellfast Pastel służy do spulchniania ziemi oraz sadzenia i pielenia roślin. Narzędzia mają ergonomicznie wyprofilowaną rączkę, co zapewnia komfort pracy. Wykonane są z wytrzymałego kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym. Narzędzia ogrodowe Cellfast Pastel spełniają wymagania dzisiejszych klientów, dla których uprawa ogrodu to styl życia. Liczy się nie tylko funkcjonalność narzędzi, ich wytrzymałość, ale także design.

Zwijacz na wąż Cellfast Ergo XS z wężem ogrodowym to nowoczesny i funkcjonalny produkt, którego niewielka waga i składana rączka zapewniają wygodne przenoszenie, a wyprofilowana obrotowa korba ułatwia zwijanie węża. Uchwyty na zraszacze i złączki znajdują się po obu stronach zwijacza, a dołączony do zestawu wieszak umożliwia powieszenie zwijacza na ścianie. Zwijacz nie wygląda jak typowy sprzęt ogrodniczy: stonowana kolorystyka, opływowe linie i zabudowana forma sprzyjają utrzymaniu go w czystości.

Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, którego większościowym udziałowcem jest ARP S.A., konkurs Dobry Wzór ma już 25-letnią tradycję. Zespół ekspertów wybiera produkty i usługi wyróżniające się niebanalnym wzornictwem i dostępnością na rynku polskim. W skład Jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak, dyrektor kreatywnej IWP, wchodzi m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, p.o. prezesa ARP S.A. Cezariusz Lesisz, a także wielu wybitnych przedstawicieli z branży wzornictwa przemysłowego.

Zdjęcia: Wiktoria Tobiasz/IWP