ARP ogłasza Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii

Data dodania: 2019-11-22
21 listopada na warszawskiej Pradze, odbyło się Forum Liderów Innowacji, zorganizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. To pierwsza w Polsce konferencja poświęcona transferowi technologii. Podczas wydarzenia wręczono nagrody Novitatis 2019.

21 listopada na warszawskiej Pradze, odbyło się Forum Liderów Innowacji, zorganizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. To pierwsza w Polsce konferencja poświęcona transferowi technologii. Podczas wydarzenia wręczono nagrody Novitatis 2019.

Forum Liderów Innowacji skupiło osoby z międzynarodowym doświadczeniem, działające dla największych polskich firm i startupów. Dyrektorzy, eksperci, brokerzy technologii – dyskutowali o wyzwaniach związanych z wprowadzaniem innowacji i wsparciem ich rozwoju. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 400 osób.

- Liderami są dzisiaj kraje, w których z sukcesem wdrażany jest transfer technologii. Dzielenie się wiedzą jest źródłem postępu i rozwoju, a innowacje są tutaj kluczowym czynnikiem. Zainteresowanie, z jakim spotkała się inicjatywa Forum Liderów Innowacji pokazuje, że cały czas jest duże zapotrzebowanie, żeby nie tylko rozwijać innowacje, ale także dyskutować o ich przyszłości i naszym w niej miejscu. Cieszę się, że jako pomysłodawcy Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii mamy w tym swój udział – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

21 listopada to nieprzypadkowa data. Ten dzień związany jest z licznymi odkryciami i wynalazkami, kluczowymi zarówno dla rozwoju samej nauki jak i przekazywania informacji. Tego dnia, w 1676 dokonano pierwszego pomiaru prędkości światła, w 1877 Thomas Edison wynalazł fonograf, w 1905  Albert Einstein opublikował artykuł z opisem koncepcji równoważności masy i energii E=mc2, w 1931 firma AT&T wprowadziła na rynek pierwszy teleks a w  1969 stworzono Arpanet, umożliwiający przesyłanie plików, wymianę danych i działanie poczty elektronicznej.

- Transfer technologii może być jednym z największych wynalazków ludzkości, kamieniem węgielnym cywilizacji. Jest wszechobecny i w pewnym sensie oczywisty, a jednak, podobnie jak powietrze, jest niezauważalny. Wierzymy, że zasługuje na szczególne uznanie i uwagę. Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii to znakomita okazja, aby spojrzeć na transfer technologii nie tylko jak na działalność biznesową, skupioną wyłącznie na rozwoju i konkurencji, ale jak na istotną część naszej kultury, jaką jest dzielenie się wiedzą.– mówi Bartosz Sokoliński, ARP S.A.

Ważnym elementem forum było wyłonienie Liderów Innowacji 2019 roku Nagrodę Novitatis 2019 otrzymali: dr hab. med. Anna Wójcicka – Prezes Warsaw Genomics - genetyk, menedżer innowacji. Autorka publikacji na temat nowotworów człowieka, nagradzana za swą pracę w Polsce i w Europie. oraz Grzegorz Pawlicki – dyrektor Biura Innowacji PKO Bank Polski S.A. odpowiedzialny m.in. za wdrażanie procesu innowacji oraz za rozwój współpracy ze środowiskiem start-upowym. Inicjator znanego programu akceleracyjnego „Let’s Fintech with PKO Bank Polski". Obecnie kierujący wszystkimi inicjatywami PKO Banku Polskiego związanymi z budową ekosystemu innowacji i działań R&D.

Podczas spotkania odbyła się również debata dotycząca przyszłości oraz wystąpienia prelegentów związane z innowacjami, kosmosem oraz transformacją cyfrową. Wystąpili: Joanna Misiewicz – PKO BP, Jarosław Michalski – Wolters Kluwer, Daniel Bajer – DBG, Klaudia Tolman – Ryścicielka, Marcin Gruszka – Vloger, Rafał Flis – Zwolnieni z teorii, Joanna Skorupska – Radicalzz.studio, Michał Szaniawski – POLSA, Aleksandra Bukała – POLSA, Katarzyna Malinowska – ALK, Daniel Lichota – SGH, Maksymilian Bielecki – SWPS oraz Agnieszka Skala – PW.