ARP Games wzmocni sektor gier wideo w Polsce

Data dodania: 2016-07-29
Agencja Rozwoju Przemysłu powołała spółkę ARP Games. Jej głównym zadaniem jest finansowe i merytoryczne wsparcie start-upów działających na rynku gier wideo. Jej utworzenie wpisuje się w założenia Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Agencja Rozwoju Przemysłu powołała spółkę ARP Games. Jej głównym zadaniem jest finansowe i merytoryczne wsparcie start-upów działających na rynku gier wideo. Jej utworzenie wpisuje się w założenia Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Nowa spółka to rezultat działań  Agencji Rozwoju Przemysłu, Uniwersytetu Śląskiego i Powiatu Cieszyńskiego w ramach wspólnego projektu, jakim jest program akceleracyjny. Najważniejsze zadanie przed ARP Games to efektywne wsparcie komercjalizacji dobrych pomysłów. Zależy nam na tym, aby młodzi, utalentowani ludzie mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i w konsekwencji chcieli pracować w Polsce – powiedział Marcin Chludziński, prezes ARP S.A. podczas podpisania aktu powołania spółki.

Głównym założeniem projektu, którego inicjatorami są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Powiat Cieszyński oraz należąca do Uniwersytetu Śląskiego spółka SPIN-US, jest finansowe i merytoryczne wsparcie start-upów działających na rynku gier wideo. ARP Games będzie rekrutowało młode talenty, pomagając twórczo rozwinąć ich pomysły. Dziesięć zwycięzkich drużyn weźmie udział w trzymiesięcznym szkoleniu biznesowym i specjalistycznym: nauczy się m.in. prowadzenia działalności gospodarczej, otrzyma pomoc w dopracowaniu i tłumaczeniu gry.

-  ARP Games ma służyć twórczym konfrontacjom. Chcemy, by młodzi ludzie mieli szansę czerpać z doświadczeń praktyków: producentów gier, deweloperów i potencjalnych wydawców. Pozwoli im to w przyszłości osiągnąć wymierne efekty – powiedział dr Remigiusz Kopoczek, prezes spółki ARP Games.

Najnowsze badania rynku wskazują, że przez najbliższych kilka lat sektor gier będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. Tylko w Polsce działa ponad 150 firm tworzących gry wideo. Najwięcej w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim. Nie bez powodu to ostatnie województwo jest siedzibą akceleratora. Dodatkowym atutem Cieszyna jest bliskość ważnego ośrodka naukowego – Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą i niezbędną infrastrukturą technologiczną.

- Gry wideo zajmują szczególne miejsce w planach Agencji Rozwoju Przemysłu. Chcemy wspierać młodych, kreatywnych twórców i umożliwić im samodzielne wejście na rynek. Przy okazji też czerpać cenne doświadczenie, bo to program pilotażowy. Podobne projekty są z powodzeniem realizowane w Estonii i Holandii, liczymy na to, że nasz również okaże się sukcesem – dodał wiceprezes ARP S.A. Michał Szaniawski.

Nowo powstała spółka, oprócz działalności związanej ze wsparciem finansowym i dydaktyką, będzie koncentrowała się na m.in. na działalności produkcyjnej w zakresie gier, tworzeniu oprogramowania i popularyzacji sektora przez wydawanie prasy specjalistycznej.

ARP koncentruje się na innowacyjnych sektorach przemysłu 4.0. Oprócz gier wideo, wspiera także przemysł kosmiczny, automatykę i robotykę. Dzięki współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, ARP ma szansę wspólnie ze znaczącymi partnerami podnosić innowacyjność polskiej gospodarki.