ARP: 8,2 mln zł dla gdyńskiego PKS-u

Data dodania: 2020-01-22
ARP S.A. udzieliła PKS Gdynia S.A. pożyczki w wysokości 8,2 mln złotych. Pozyskane środki pozwolą między innymi na wymianę taboru autobusowego i zmniejszenie kosztów funkcjonowania gdyńskiego przewoźnika.

ARP S.A. udzieliła PKS Gdynia S.A. pożyczki w wysokości 8,2 mln złotych. Pozyskane środki pozwolą między innymi na wymianę taboru autobusowego i zmniejszenie kosztów funkcjonowania gdyńskiego przewoźnika.

Finasowanie udzielone PKS Gdynia to niejedyne środki przeznaczone na wsparcie rozwoju przewozów lokalnych. W maju ub.r. ARP udzieliła pożyczki dla PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim S.A. (4,12 mln zł) oraz PKS Zielona Góra Sp. z o.o. (5,5 mln zł).

Środki w wysokości 8,2 mln zł dla PKS Gdynia przyczynią się do poprawy stabilności działania, w tym do zmniejszenia kosztów funkcjonowania i wymiany taboru autobusowego.

- Wsparcie przewoźników lokalnych to dzisiaj bardzo ważne zadanie: pozwala na utrzymanie i rozwój połączeń w gminach i miastach oraz umożliwia poprawę ich komfortu. Udzielając pożyczki PKS Gdynia zyskujemy nie tylko nowego kontrahenta, ale także realnie wpływamy na jakość podróżowania w województwie pomorskim. Cieszę się, że w tym przedsięwzięciu udaje nam się połączyć biznes z poprawą warunków życia mieszkańców północnej części Pomorza – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Dzisiejsza umowa z PKS Gdynia pokazuje, że nasz program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w postaci lokalnych centrów obsługi przedsiębiorców (COP) przynosi oczekiwane rezultaty. To dzięki COP w Gdyni przedsiębiorca znalazł do nas drogę i poszukiwane rozwiązanie. Żeby ten dostęp jeszcze bardziej ułatwić, również w innych rejonach Polski, już wkrótce uruchomimy dwie nowe jednostki – zapowiedział wiceprezes Kolczyński.

PKS Gdynia S.A. jest największym prywatnym przewoźnikiem na rynku przewozów regionalnych i miejskich województwa pomorskiego. To polska spółka, powstała w wyniku udanej prywatyzacji wejherowskiego oddziału PKS. Przewoźnik systematycznie zwiększa skalę prowadzonej działalności, zapewniając niezbędne połączenia regionalne, zarówno w przewozach prowadzonych na własny rachunek, jak i na podstawie umów na przewozy, których stronami są m.in. jednostki samorządów lokalnych i województwo pomorskie.

- Dzisiejsza umowa jest otwarciem kolejnego rozdziału w funkcjonowaniu PKS Gdynia – przewoźnika zapewniającego codzienny dojazd tysiącom pasażerów w powiecie puckim, wejherowskim, lęborskim, kartuskim i na terenie Trójmiasta. Dzięki niej w jeszcze lepszy sposób będziemy w stanie zaspokajać potrzeby mieszkańców Pomorza w zakresie mobilności. Jesteśmy także otwarci na współpracę z kolejnymi partnerami, w tym samorządami. To niezbędny warunek dla trwałego funkcjonowania dobrej jakości regionalnego transportu publicznego - powiedział Grzegorz König, prezes PKS Gdynia S.A.

PKS Gdynia S.A. powstał w wyniku przekształceń i prywatyzacji Oddziału Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Wejherowie. Od niemal 70 lat świadczy usługi regionalnego transportu autobusowego na rzecz mieszkańców północnej części Województwa Pomorskiego, a od połowy lat 90. XX w. obsługuje także wybrane zadania przewozowe w komunikacji miejskiej w Trójmieście i sąsiednich miastach. PKS Gdynia S.A. jest jednym z niewielu przykładów udanej prywatyzacji dawnych państwowych PKS-ów, co zawdzięcza m.in. oparciu jej o polski kapitał oraz ciągłej optymalizacji procesów funkcjonowania. Spółka przygotowuje zindywidualizowane oferty pozwalające, we współpracy z kluczowymi partnerami (samorządami terytorialnymi, pracodawcami, organizacjami pozarządowymi), na zaspokojenie potrzeb mobilności osób zamieszkujących obszary poza wielkimi aglomeracjami miejskimi."

ARP S.A. do tej pory udzieliła pożyczek na kwotę blisko 5,6 mld zł. W 2019 było to prawie 418 mln zł, z czego dla dużych przedsiębiorstw 352,2 mln zł, a dla MSP ok. 65,4 mln zł. Wśród beneficjentów pożyczek coraz więcej jest przedstawicieli sektora MŚP – w porównaniu z 2018 rokiem liczba udzielonych pożyczek w tym sektorze wzrosła dwukrotnie. To między innymi efekt wprowadzonych w zeszłym roku rozwiązań (w postaci Centrów Obsługi Przedsiębiorców). Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła 23 marca br. Wrocławiu, kolejne powstało miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją jest Gdynia (Pomorski Park Naukowo Technologiczny). W ostatnim czasie powstał również COP w Poznaniu. Centra powstają w najważniejszych z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorców miejscach w Polsce.

Na ofertę pożyczkową dla małych i średnich firm składają się pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne, split payment oraz na finansowanie realizacji kontraktów.