Akcelerator gier wideo nie tylko wirtualny. Otwarcie siedziby ARP Games

Data dodania: 2017-06-26
Pierwszy w Polsce tak nowatorski projekt nabiera realnych kształtów. W Cieszynie otwarto siedzibę Akceleratora Gier Wideo, czyli ARP Games. Uruchomiono także drugą edycję konkursu dla twórców gier wideo.

Pierwszy w Polsce tak nowatorski projekt nabiera realnych kształtów. W Cieszynie otwarto siedzibę Akceleratora Gier Wideo, czyli ARP Games. Uruchomiono także drugą edycję konkursu dla twórców gier wideo.

Ul. Wojska Polskiego 5, Cieszyn, woj. śląskie – to adres siedziby Akceleratora Gier Wideo ARP Games, spółki która powstała dzięki współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu, Powiatu Cieszyńskiego i Uniwersytetu Śląskiego. – Chciałem podziękować organizacjom, które z nami utworzyły ARP Games. To była nasza wspólna decyzja, która wcale nie była łatwa, ale to naturalne w przypadku angażowania się w nowe obszary działalności. Ale tu się wszystko dzieje bardzo szybko. Już udało się nam zebrać siedem dobrych zespołów projektowych. Cieszę się, że możemy brać udział w tym projekcie, który choć na razie jest malutki, to niebawem będzie wielki. Jestem przekonany, że to dobra inwestycja – powiedział podczas otwarcia Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Cel działania ARP Games jest prosty. Chodzi o finansowanie i merytoryczne wsparcie startupów działających na rynku gier wideo.  ARP Games rekrutuje młode talenty, pomagając twórczo rozwinąć ich pomysły. – Ideą akceleracji jest wspieranie młodych ludzi. Niejednokrotnie pracując na uczelni zastanawialiśmy się, co dalej z naszymi absolwentami. Teraz okazuje się, że jest możliwe stworzenie warunków, by tu na miejscu mogli rozwijać swoje talenty przy wsparciu z naszej strony – podkreśla dr Remigiusz Kopoczek, prezes ARP Games.

Efektem pierwszego ogłoszonego wiosną konkursu było wyłonienie siedmiu zespołów. Młodzi twórcy przygotowali bardzo różne gry: od skomplikowanych, logicznych historii po zupełnie proste formaty. Spośród nich zostaną wybrane trzy, które najlepiej rokują na przyszłość. – Zależy nam, żeby przedsiębiorstwa, które miałyby powstać na bazie tych startupów funkcjonowały w Cieszynie lub w powiecie cieszyńskim. Doliną krzemową to pewnie nie tak łatwo się stać, ale mamy ambicje stać się poważnym centrum tworzenia gier na skalę Polski. Pierwszy krok został właśnie zrobiony – podkreślił Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego.

ARP Games ogłosiło już drugi konkurs na najlepsze zespoły projektowe. Zwycięzcy mogą otrzymać nawet  70 tys. zł dofinansowania. W ARP Games do dyspozycji zespołów projektowych będzie także wysokiej klasy sprzęt i oprogramowanie oraz szkolenia branżowe. Do tego wsparcie prawne i pomoc w promocji zwycięskich projektów.

Konkursowe aplikacje można składać do 31 lipca na oficjalnej stronie akceleratora: www.arpgames.pl. Spośród przesłanych zgłoszeń komisja ekspercka wybierze maksymalnie 10 drużyn, które wejdą do programu. Finaliści otrzymają grant w wysokości do 20 tysięcy złotych, dostęp do sprzętu, oprogramowania, warsztatów, opiekę indywidualnie dobranego mentora, a także szansę na uczestnictwo w drugim etapie, które otworzy drzwi do dalszego finansowania oraz udziału w międzynarodowych targach.