Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wspiera młodych projektantów

Data dodania: 2023-06-02

1 czerwca 2023 roku w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego odbyła się gala wręczenia nagród XVI edycji konkursu dla młodych projektantów Young Design. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., jako partner wydarzenia, wspiera rozwój młodych talentów polskiego designu. W tym roku Nagroda Prezesa ARP S.A. trafiła do Jakuba Brussa, autora konstrukcji służącej do uzdatniania słonej wody przy użyciu energii słonecznej.

Motywem przewodnim XVI edycji Konkursu Young Design była działalność jednego z najwybitniejszych Polaków w historii - Mikołaja Kopernika. Konkurs jak co roku przyciągnął najbardziej utalentowanych młodych projektantów i projektantki z całej Polski.

Laureatem nagrody głównej - Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej o wartości 20 000 zł, ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został Jacek Janas z projektem SelfHytte. To system wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych. Projekt otrzymał również nagrody specjalne od Polskiej Fundacji Narodowej oraz spółki z Grupy ARP - ARP Budownictwo Sp. z o.o.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. od lat wspiera promocję i rozwój talentów w dziedzinie designu użytkowego i przemysłowego. W ramach Young Design spółka docenia przede wszystkim projekty, które cechują oryginalność, innowacyjność i potencjał do komercjalizacji. Tegoroczna Nagroda Prezesa ARP S.A. trafiła do Jakuba Brussa, autora konstrukcji służącej do odsalania wody morskiej i oceanicznej. Urządzenie zaprojektowane przez laureata nagrody wykorzystuje energię słoneczną do tego, by odparować wodę, oddzielając ją od osadzającej się na dnie odsalacza soli. Koncepcja Jakuba Brussa to odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym w wyniku zmian klimatycznych dostępem do wody pitnej. Nagrodę wręczył osobiście Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Cezariusz Lesisz.

- Wszyscy wiemy, że Mikołaj Kopernik, patron tegorocznego konkursu Young Design wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Ale sens odkrycia Kopernika jest jeszcze inny - Kopernik odkrył, że świat nie kręci się wokół człowieka.

Dziś doskonale wiemy, że troska o dobro człowieka musi być również troską o dobro świata, w którym żyjemy, dobro środowiska, dobro planety. Nie jesteśmy sami na tym świecie, a po nas przyjdą kolejne pokolenia. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą nam żyć i jednocześnie nie nadużywać kurczących się zasobów naturalnych planety.

Agencja Rozwoju Przemysłu przyjęła nową strategię działania. Stawiamy na czysty przemysł. Inwestujemy w morską energetykę wiatrową i branżę wodorową. Szukamy takich rozwiązań, które gwarantują rozwój i wykorzystują odnawialne moce natury. I projektów zgodnych z tą ideą szukaliśmy również wśród tegorocznych zgłoszeń na Young Design.

Nie zawiedliśmy się. Bo Young Design też staje się niewyczerpanym źródłem pomysłów dostarczanych przez polskie talenty - komentował po gali Cezariusz Lesisz.

Wystawę pokonkursową połączoną z retrospektywą można oglądać do 30 lipca 2023 roku w sali wystawienniczej im. prof. Wandy Telakowskiej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie) od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00 oraz w weekendy w godzinach 12.00–19.00. Wstęp jest wolny.