Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. rozpoczyna budowę fabryki wież wiatrowych w Gdańsku

Data dodania: 2023-08-31

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.

31 sierpnia 2023 r. w Gdańsku została zainagurowana budowa fabryki wież offshore. To inwestycja, która ma stanowić znaczący krok w kierunku wzmocnienia pozycji Polski w dziedzinie energetyki odnawialnej. Ceremonia inaugurująca tę uroczystość zgromadziła wielu gości z sektora energetyki wiatrowej oraz przedstawicieli władz lokalnych i krajowych.

Budowa nowej fabryki wież offshore w Gdańsku, będąca wspólnym przedsięwzięciem ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o., ma przyczynić się do znaczącego postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowym, nowobudowany zakład będzie przyjazny zarówno pracownikom, jak i otoczeniu. Utworzone zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, w nowoczesnej i perspektywicznej branży energetyki wiatrowej offshore.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne, które nie tylko wychodzą na przeciw zapotrzebowaniu rynku, ale przyczyniają się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.

Nowa inwestycja doskonale wpisuje się także w koncepcję "local content", stanowiącą istotny element transformacji i akceleracji polskiej gospodarki – unowocześnienie jej i rozwijanie w ujęciu polskiego interesu gospodarczego oraz zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej.

Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. Nowa inwestycja niezaprzeczalnie wniesie pozytywną zmianę w dotychczasowym krajobrazie Gdańska, szczególnie na terenach Stoczni Gdańskiej.

To inwestycja, która wpiszę się na lata w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

Gośćmi ceremonii byli m.in. Jon Riberas – Właściciel spółki GRI Renewable Industries oraz Ramiro Fernández Bachiller, amabsador Hiszpanii w Polsce.

- Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym kluczowym dla energetyki wiatrowej w Polsce projekcie. Ma on na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i neutralności emisyjnej. To wspólne przedsięwzięcie tworzy światowego lidera na rynku offshore, który przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie instalowania odnawialnych źródeł energii w następnej dekadzie – podkreślił Jon Riberas.

Ceremonia wbicia łopaty była wydarzeniem symbolicznym, stanowiącym początek budowy fabryki, która już w drugim kwartale 2025 r. ma stać się istotnym elementem w krajobrazie energetyki odnawialnej w Polsce i Europie.