Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. inwestuje w rozwój spółki POLANEX

Data dodania: 2023-05-31

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podjęła decyzję o wsparciu finansowym nowej strategii rozwoju POLANEX sp. z.o.o. Dzięki dokapitalizowaniu gnieźnieńska firma zakupi nową szwalnię oraz stworzy nowe linie produkcyjne.

Gnieźnieński POLANEX należy do portfolio spółek w nadzorze ARP S.A. od 2020 r. To wtedy spółka skorzystała ze wsparcia restrukturyzacyjnego. W zakładzie pojawiły się nowe maszyny, przeprowadzono modernizację linii technologicznych, zakupiono nowoczesny sprzęt komputerowy do automatyzacji, zmieniono także zaplecze socjalne. Dzięki dofinansowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. udało się także poprawić warunki zatrudnienia i wysokość płac. Po skutecznie przeprowadzonej restrukturyzacji POLANEX robi kolejny krok w rozwoju.

Nowa strategia POLANEX-u zakłada zakup nowej szwalni, wzmocnienie załogi firmy przez wykwalifikowany personel, doświadczony w szyciu innego rodzaju asortymentu tekstylnego, uruchomienie nowych linii produkcyjnych, a także poszerzenie oferty produktowej.

Jeszcze niedawno Agencja Rozwoju Przemysłu wspierała POLANEX w restrukturyzacji. Spółka nie tylko stanęła z powrotem na nogi, ale chce rozwijać swoją działalność. Plany sprzedażowe i finansowe POLANEX-u przekonały nas, że warto inwestować w przyszłość gnieźnieńskiej firmy. Jestem przekonany, że POLANEX stać nie tylko na to, by być czołowym producentem odzieży w Polsce, ale osiągać sukcesy również na rynkach zagranicznych – powiedział Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Gnieźnieński POLANEX to firma działająca od ponad 75 lat, specjalizująca się w szyciu koszul dla największych marek modowych i klientów prywatnych z Polski i całego świata. W gronie swoich stałych klientów ma znane brandy, takie jak Karl Lagerfeld, Hugo Boss, Yves Saint Laurent. Jest jedną z największych szwalni w Polsce, a jednocześnie jedyną posiadającą tak długą i bogatą praktykę w szyciu koszul wizytowych i kapłańskich. Obecnie zatrudnia blisko 150 pracowników, ale już wkrótce, dzięki dokapitalizowaniu, ten zespół powiększy się o ponad 20 nowych specjalistów.

W 2022 roku spółka uruchomiła dwie nowe marki. Pierwsza z nich, Adalbertus, oferuje możliwość samodzielnego zaprojektowania i uszycia koszuli na miarę online, dzięki innowacyjnemu konfiguratorowi. Druga, Laterano, to marka nowoczesnych i bardzo eleganckich koszul kapłańskich, również z możliwością szycia na miarę.

POLANEX jest liderem branży w segmencie koszul męskich szytych na miarę, ale władze spółki chcą odpowiedzieć również na coraz większe zapotrzebowanie klientów na gotowe produkty odzieżowe.

- Moda na polską odzież wysokiej jakości to fakt – wiemy o tym od swoich klientów. Będziemy mogli się rozwijać w tym zakresie m.in. dzięki pozyskaniu nowych zasobów w postaci zakupu szwalni, specjalizującej się w innym niż nasz tradycyjny asortymencie. Nowe inwestycje umożliwią spółce przygotowanie kompleksowej oferty dla klientów biznesowych. Będziemy mogli również brać udział w wielu przetargach bez konieczności angażowania podwykonawców, a także wyjść szerzej do klientów indywidualnych – zaznacza Aleksander Kałwa, Prezes Zarządu POLANEX sp. z o.o.

Spółka POLANEX rozwija się nie tylko produktowo i technologicznie, ale wspiera również rozwój kompetencji wśród młodzieży, dbając tym samym o zapewnienie przyszłych kadr dla branży tekstylnej. Dzieje się tak, między innymi dzięki utworzeniu klasy patronackiej o specjalnościach „technik-stylista” i „krawiec-designer” w lokalnym technikum.

Jestem ogromnie wdzięczny Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. za zaufanie i kolejne już wsparcie finansowe. POLANEX wykorzystał swoją szansę, którą otrzymaliśmy dzięki pomocy ARP w procesie restrukturyzacji. Teraz jesteśmy gotowi, by zrobić kolejny krok w rozwoju. Cieszę się, że nasza strategia znalazła uznanie w oczach przedstawicieli ARP i udało nam się pozyskać kolejne środki na dokapitalizowanie spółki. Ciężka praca całej ekipy POLANEX-u, wysiłek naszych pracowników – zwłaszcza w trudnym okresie pandemii – przynoszą wymierne efekty, dlatego patrzymy w przyszłość z nadzieją – dodaje Aleksander Kałwa.