Intel planuje budowę zakładu w Polsce. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiedzialne za obsługę fazy przygotowawczej inwestycji.

Data dodania: 2023-06-16

16 czerwca 2023 r. Intel Corporation ogłosił budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną odpowiadały za merytoryczną obsługę fazy przygotowawczej inwestycji.

ARP S.A. i PAIH, wspierane przez Ministerstwo Cyfryzacji, były zaangażowane w pozyskanie projektu Intela dla Polski od 2021 r. Polska konkurowała o lokowanie inwestycji z kilkoma innymi krajami. Spółki razem z Ministerstwem Cyfryzacji wspólnie pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji, a we współpracy z Legnicką SSE brały udział w przygotowaniu oferty i prezentacji terenów inwestycyjnych.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to jedna z większych inwestycji branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie może znaleźć zatrudnienie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

W celu zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania inwestycji ARP S.A. zamierza dalej pogłębiać współpracę z Legnicką SSE. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie działki pod inwestycję - zarówno dla Intela, jak i dla jego kooperantów.

Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej, są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej - od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery. Intel Corporation działa w Polsce już od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tys. osób.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ma bogate doświadczenie we współpracy z największymi zagranicznymi inwestorami. Spółka zarządza największym parkiem przemysłowym w Polsce, gdzie funkcjonuje największy w Europie zakład produkcji baterii do samochodów elektrycznych firmy LG Energy Solutions. W firmach kobierzyckiego parku przemysłowego pracuje ponad 10 tys. pracowników, a nakłady inwestycyjne samego LG sięgają już kilkunastu miliardów zł.