30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej na terenie Wrocławia i Kobierzyc

Data dodania: 2019-01-25
Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu i Kobierzycach powstanie nowa infrastruktura wodociągowa. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy w tym m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który w podstrefie Wrocław-Kobierzyce buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych.

Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu i Kobierzycach powstanie nowa infrastruktura wodociągowa. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy w tym m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który w podstrefie Wrocław-Kobierzyce buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych.

Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Realizowana we Wrocławiu i gminie Kobierzyce inwestycja cieszy nas podwójnie. Z finansowanej przez nas infrastruktury wodociągowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy działający w naszej podstrefie. To między innymi LG Chem, producent baterii do samochodów elektrycznych, który swój największy projekt w Europie prowadzi właśnie w Kobierzycach. Wsparcie takich inwestorów jest kluczowe, bo to ogromna szansa nie tylko dla Dolnego Śląska, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Dzięki takim inwestycjom możemy uczestniczyć w nowej odsłonie rewolucji przemysłowej, a to bardzo istotne dla budowania gospodarczej przyszłości Rzeczpospolitej – mówi Dariusz Śliwowski wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kluczowe dla realizacji ogromnej inwestycji LG Chem Wrocław Energy jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej (we Wrocławiu i Kobierzycach) w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa.

- Cieszymy się zarówno z ogromnego przedsięwzięcia LG Chem Wrocław Energy jak i ze wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu dla tej inicjatywy. Skorzysta na nim nie tylko koreański koncern, ale także lokalne samorządy – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia Ponad dekadę temu stworzenie klastra LG otworzyło przed naszą aglomeracją zupełnie nowe perspektywy ekonomiczne. Teraz LG Chem ponownie wprowadza nas w nową erę rozwoju biznesu we Wrocławiu i okolicach – dodaje Sutryk.

Fabryka LG Chem Wrocław Energy w EURO-PARK KOBIERZYCE (podstrefa Wrocław – Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), zajmie około 40 hektarów. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys.samochodów elektrycznych.

Z dobrej współpracy dla rozwoju lokalnego przemysłu cieszy się Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy:

- Bardzo się cieszymy, że współpraca ze strony władz lokalnych i rządowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury dla mieszkańców gminy Kobierzyce i części Wrocławia, ale także strefy ekonomicznej i obszarów przemysłowych, na terenie których funkcjonuje i buduje nowy zakład między innymi nasza firma. Nasza firma stawia na efektywne rozwiązania a także zrównoważony rozwój. Nowa fabryka LG Chem w Biskupicach Podgórnych przyczynia się do promowania zielonych rozwiązań jakimi są baterie do samochodów elektrycznych – ten obszar gospodarki rozwija się bardzo szybko i elektromobilność staje się faktem. Nasza fabryka zatrudnia 2 tysiące pracowników i wraz z rozwojem planujemy zwiększać zatrudnienie. Nasi pracownicy są dla nas ogromną wartością i dzięki nim nasza firma rozwija się tak prężnie. Mamy nadzieję, że inwestycje realizowane przez firmę LG Chem, w nowej, innowacyjnej branży przyczyni się do rozwoju każdego pracownika. Szczególną uwagę przykładamy do kwestii edukacji, dlatego też podejmujemy współpracę ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Naszą intencją jest kształcenie fachowców w szczególnie poszukiwanych branżach nowych technologii. Dzięki współpracy LG Chem ze szkołami i uczelniami wyższymi, absolwenci będą mieli drzwi otwarte w naszym zakładzie. Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie i wieloletnią, owocną współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy do: Miasta Wrocław, Gminy Kobierzyce, ARP, MPWiK oraz KPWiK – podkreśla Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy.

Skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu w Biskupicach Podgórnych jest gigantyczna. W sumie nakłady inwestycyjne LG Chem Wrocław Energy mają wynieść około 5,8 mld zł, a w zakładzie ma pracować prawie 6 tys. osób. Kolejne 5 tys. chcą zatrudnić kooperanci spółki. Wśród odbiorców LG Chem znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach to ponad 30 mln zł. Środki te zapewni ARP, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one zwrócone przez lokalne samorządy. Finansowanie pozwoli na zrealizowanie wielu ważnych inwestycji: we Wrocławiu będzie to dokończenie tzw. Magistrali Południowej miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej. W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Pompownia wody przejdzie z kolei modernizację.

Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok, a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP S.A., MPWiK jak i KPWiK.