30 mln zł dla Pronaru ze środków ARP S.A.

Data dodania: 2018-10-04
Agencja Rozwoju Przemysłu aneksowała umowę pożyczki z 2014 roku z firmą Pronar Sp. z o.o. Na mocy aneksu zwiększyła kwotę finansowania o 30 mln zł, które spółka przeznaczy m.in. na realizację pozyskanych zamówień.

Agencja Rozwoju Przemysłu aneksowała umowę pożyczki z 2014 roku z firmą Pronar Sp. z o.o. Na mocy aneksu zwiększyła kwotę finansowania o 30 mln zł, które spółka przeznaczy m.in. na realizację pozyskanych zamówień.

Współpracę ze spółką Pronar Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. rozpoczęła w 2014 roku. Wówczas za kwotę 60 mln zł sfinansowała m.in. zakup maszyn i urządzeń do nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. – Pronar to spółka, z którą nawiązaliśmy współpracę kilka lat temu, jak widać skuteczną. Firma dostrzegła w nas wiarygodnego partnera i wróciła z nowymi projektami. Chcemy, żeby takich powrotów było więcej, bo naszą misją jest rozwój polskich przedsiębiorstw i w tej dziedzinie cały czas jesteśmy bezkonkurencyjni. W ciągu ostatnich dziesięciu lat udzieliliśmy pożyczek na kwotę 5 mld zł, a obecna wartość naszego portfela pożyczek to ponad miliard zł. Mamy sporo do zaoferowania przedsiębiorcom, a chętnych nie brakuje. Tylko w tym roku udzieliliśmy pożyczek na łączną kwotę 324 mln zł – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Pronar to lider rynku maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych i recyklingowych. Firma ponadto jest obecna na rynkach zagranicznych. Poprzez własną sieć dilerską prowadzi sprzedaż we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Skandynawii i Rosji. Swoje produkty eksportuje do ponad 60 krajów, w tym m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk i Azji.

Szybki rozwój firmy i ekspansja na rynki zagraniczne wymaga zaangażowania dodatkowych środków, po które Pronar zgłosił się do ARP S.A. Za pozyskane z ARP finansowanie w wysokości 30 mln zł firma zakupi materiały do produkcji na realizację nowych zamówień – Przy udzielaniu pożyczek ważnych jest dla nas kilka kryteriów. Cenimy nie tylko innowacyjność finansowanych projektów, ale także funkcję firmy dla rozwoju regionu. Pronar zatrudnia ponad 2 tys. osób, dba  o ekologię i dobrą współpracę z lokalnym otoczeniem społecznym. To dla nas przykład modelowego pożyczkobiorcy – dodał Paweł Kolczyński.

Pożyczki stanowią jeden z istotnych elementów działalności Agencji Rozwoju Przemysłu. Spółka kieruje ofertę głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw, szukających finansowania rozwoju i inwestycji. Nowym produktem są pożyczki na innowacje kierowane również do małych i mikro firm. Przedsiębiorstwa korzystające z usług finansowych ARP mogą liczyć na wsparcie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. ARP stosuje proste i przejrzyste zasady przy ubieganiu się o finansowanie. Brak jest ukrytych opłat, a każdy projekt rozpatrywany jest indywidualnie. Dodatkowo ARP pozwala łączyć pożyczki własne z finansowaniem bankowym, a zwrot pożyczki dopasowany jest do specyfiki realizowanego projektu. W ciągu ostatnich 10 lat ARP S.A. udzieliła pożyczek na łączną kwotę ponad 5 mld zł.