Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., GRI Renewable Industries S.L., i Baltic Towers Sp. z o.o. wspólnie świętują wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki wież offshore w Gdańsku

Data dodania: 2024-06-05

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się dziś na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie powstaje inwestycja. To ważne wydarzenie symbolizuje dynamiczny postęp w realizacji projektu, który ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej. Fabryka będzie posiadać zdolności produkcyjne umożliwiające wytwarzanie ponad 150 wież rocznie.

Budowa fabryki wież offshore jest realizowana przez spółkę Baltic Towers, która powstała w wyniku współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L. Uruchomienie zakładu jest zaplanowane na drugi kwartał 2025 roku.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego zgromadziła wielu gości, w tym przedstawicieli sektora energetyki wiatrowej oraz władz lokalnych i krajowych.

Akt erekcyjny podpisali Prezes Zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski, Wiceprezes ARP S.A. Jakub Dulski, Właściciel GRI Renewable Industries Jon Riberas, Prezes Zarządu GRI Renewable Industries Antonio Barbosa, gość specjalny - przedstawicielka Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce Maria del Rocio Hualde Chico, przedstawiciele Zarządu Baltic Towers Jakub Wnuczyński, Bruno Orlando Lima Antunes, Marcin Jackowicz, Sekretarz Stanu i Minister Gospodarki Morskiej Arkadiusz Marchewka, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna oraz Prezydent Gdańska Piotr Grzelak.

- „Trójmiasto to miejsce, gdzie zawsze działa się historia i dziś dzieje się na nowo. Dzięki temu innowacyjnemu projektowi wchodzimy do pierwszej ligi światowego biznesu. Zaczynamy nowy rozdział, który ugruntuje pozycje Trójmiasta i Stoczni Gdańskiej na rynku europejskim i światowym – powiedział w swoim przemówieniu Prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski – Tak, jak wspominałem na Europejskim Kongresie Przemysłu w Katowicach, ten kto nie rozumie, że świat dzisiaj jest globalny, jest skazany na porażkę, a ten kto to rozumie jest skazany na sukces. Ten sukces zaczyna się dzisiaj i nazywa się Gdańsk”.

Główny przedmiot działalności Spółki jest zorientowany wokół produkcji wież wiatrowych dla branży MEW. W związku z planami budowy pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku, globalnymi celami rozwoju MEW w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, a przez to rosnącym zapotrzebowaniem na konstrukcje wież offshore nowej generacji inwestycja ta jest odpowiedzią na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku.

- "Branża offshore jest w trudnym momencie, ale ten moment jest jednocześnie początkiem nowej dynamiki. Mamy 5 minut, które musimy wykorzystać" – podkreślił dziś przemawiając do zebranych Wiceprezes ARP S.A. Jakub Dulski - "Bardzo dziękuję osobom, które przyczyniły się do tego, że Wyspa Ostrów znów zaczyna żyć. Historia tego miejsca, jego losy, przez ostatnie 30 lat nie były oczywiste, trzeba było walki, żeby zadział się sukces, którego jesteśmy świadkami. Dziękuję za wsparcie przedstawicielom rządu w województwie oraz przedstawicielom samorządu i miasta Gdańsk."

Działalność Baltic Towers jest strategiczna dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – kluczowego sektora gospodarki z perspektywy władz krajowych i regionalnych z uwagi na konieczność budowy nowych źródeł wytwórczych energii, w szczególności źródeł odnawialnych wspierających transformację energetyczną przemysłu, zwiększającą konkurencyjność polskiej i europejskiej gospodarki.

Jest ona również istotna w kontekście podniesienia roli Polski na rynku morskiej energetyki wiatrowej oraz wzrostu atrakcyjności regionu dla potencjalnych inwestorów.

Jak podkreślił dziś podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Jon Riberas, Prezes Wykonawczy GRI Renewable Industries: „GRI wraz ze swoim partnerem ARP S.A., jest zaangażowana w budowę jednego z najbardziej niezwykłych obiektów wież wiatrowych na świecie. Ta spółka joint venture w Polsce będzie jednym ze światowych liderów w produkcji wież wiatrowych na rynek offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów wyznaczonych przez Polskę i Europę w zakresie powstrzymania zmian klimatycznych.

Nowa fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers stanie się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji, zajmującym kluczową pozycję w budowie Polskiego łańcucha dostaw dla offshore wind, co znacząco wpłynie na dalszy rozwój potencjału gospodarki morskiej w naszym regionie.

Na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż skomplikowanego wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej, będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez kluczowych klientów rynku MEW. Innowacyjne rozwiązania zastosowane już na etapie projektowym sprawią, że fabryka będzie przyjazna zarówno dla pracowników, jak i otoczenia, tworząc ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Efekty tej inwestycji będą widoczne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla budowanego zakładu i przyczyniając się do tworzenia nowych kierunków rozwoju dla społeczności Gdańska oraz okolic.

Wmurowanie kamienia węgielnego jest dowodem na to, że budowa fabryki wież offshore nabiera tempa i posuwa się do przodu zgodnie z harmonogramem.

To kolejny krok ku osiągnięciu ambitnych celów związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie.

Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. z okazji uroczystości przekazał 14 tablic pamiątkowych z podziękowaniem za zasługi na rzecz budowy gospodarki Trójmiasta i na rzecz Stoczni Gdańskiej. Wyróżnieni zostali:

 • Prezydent Lech Wałęsa
 • Premier Donald Tusk
 • Premier Jerzy Buzek
 • Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
 • Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
 • Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
 • Mr Jon Riberas
 • Minister Teresa Kamińska
 • Pan Roman Gałęzewski
 • Pan Karol Guzikiewicz
 • Pan Józef Bela
 • Pan Andrzej Bojanowski
 • Pan Alan Aleksandrowicz
 • Pani Aleksandra Magaczewska